Profilaktyka
Skaling
Nad i poddziąsłowy skaling zębów to dwa etapy postępowania leczniczego, którego celem jest usunięcie kamienia nazębnego. Od wielu lat do usuwania złogów nazebnych stosuje się aparaty ultradźwiękowe. Urządzenia te stanowią cenne uzuepłnienie konwencjonalnej metody wykonywania skalingu przy użyciu intrumentów ręcznych. Podczas pracy z aparatem ultradźwiękowym wydziela się dużo ciepła – stąd urządzenie to wyposażone jest w wodny system chłodzenia. Spryskiwanie wodą służy również do wypłukiwania usuniętych złogów z kieszonki zębowej.
Prawidłowe posługiwanie się aparatem ultradźwiękowym zapewnia mniejsze podrażnienie tkanek, a co za tym idzie mniejszy dyskomfort dla pacjenta.
Piaskowanie zębów
To zabieg polegający na usunięciu z powierzchni zębów osadu i powierzchniowych przebarwień przy wykorzystaniu strumienia specjalnego piasku stomatologicznego pod dużym cieśnieniem. Zabieg ten najczęściej stanowi uzupełnienie zabiegu scalingu zębów.
Lakierownie W gabinecie stomatologicznym wykorzystuje się preparaty zawierające wysokie stężenie fluoru, takie jak lakiery i żele.
Fluor jest pierwiastkiem o działaniu przeciw próchnicowym, wzmacniającym szkliwo zębów.
Lakier fluorkowy nakładany jest pędzelkiem lub aplikatorem na oczyszczone i suche zęby. Jest środkiem bezpiecznym mimo wysokiego stężenia fluoru, gdyż szybko wiąże i dobrze przylega do powierzchni zęba, uwalniając małe ilości fluoru.
Żele fluorkowe nakładane są na całe uzębienie za pomocą łyżek wyciskowych.Lakowanie zębów
Jest to zabieg polegający na zabezpieczeniu głębokich bruzd świeżo wyrżniętych zębów u dzieci i młodzieży. Wykorzystuje się do tego celu tzw. laki szczelinowe (uszczelniacze bruzd i zagłębień) – specjalne żywice uwalniające fluor.
Powinno się go wykonywać najwcześniej po wyrżnięciu zęba, gdyż tylko wtedy jego powierzchnia żująca pojawi się w całości ponad dziąsłem. Jest jedyną metodą o udowodnionej skuteczności w zapobieganiu próchnicy pierwszych trzonowców stałych, tzw. szóstek. Można także w ten sposób zabezpieczać wszystkie trzonowce i przedtrzonowce.
Leczenie
Znieczulenie przed znieczuleniem
Zabieg polega na zastosowaniu żelu zniczulającego błonę śluzową przed ukłuciem. Znakomicie zmniejsza nieprzyjemne odczucia związane z podaniem środka znieczulającego.
Leczenie zachowawcze
- wypełnienia kopozytowe
- odbudowy estetyczne
- odbudowy zębów z zastosowaniem ćwieków stomatologicznych
- wkłady koronowe kompozytowe
Endodoncja
- leczenie kanałowe zębów jedno i wielokorzeniowych
- ponowne leczenie endodontyczne (rewizja leczenia)
- udrażnianie kanałów zobliterowanych
Leczenie chorób przyzębia
- badanie pacjenta
- instruktaż higieny jamy ustnej (w zależności od wieku, stanu jamy ustanej i indywidualnych potrzeb pacjenta)
- usuwanie złogów kamienia nad i poddziąsłowego
- leczenie zapalenia dziąseł i przyzębia
Chirurgia
- usuwanie zębów jedno i wielokorzeniowych
Protetyka
- wkłady koronowo-korzeniowe (metalowe)
- korony i mosty porcelanowe na podbudowie metalowej (stal, złoto)
- korony i mosty pełnoceramiczne (bez podbudowy metalowej)
- protezy szkieletowe (również bezklamrowe)
- szynoprotezy
- protezy acetalowe
- protezy akrylowe
RTG
Gabinet wyposażony jest w nowoczesny aparat RTG, wykorzystywany w trakcie leczenie lub na życzenie pacjenta.
Estetyka
Stomatlogia estetyczna
Licówki, korony, uzupełnienia protetyczne to możliwości proprawy Państwa uśmiechu. Zapraszamy na bezpłatną konsultację, w trakcie której przedyskutujemy Państwa indywidalne potrzeby.
Wybielanie zębów
Wybielanie zębów polega na zastosowaniu specjalnych preparatów o lekkim działaniu utleniającym. Podczas procesu sama struktura mineralna zęba pozostaje nietknięta. Jest to zatem zabieg w pełni bezpieczny, przebiegający bez utraty substancji mineralnych, co potwierdzono w licznych badaniach. Jako powikłanie po wybielaniu może nastąpić przejściowa nadwrażliwość na temperaturę, utrzymująca się do kilku dni po zaprzestaniu stosowania preparatu oraz miejscowe podrażnienie dziąseł.
Stosowane są dwie metody wybielania zębów:
- metoda domowa
- metoda gabinetowa
Różnią się one rodzajem oraz stężeniem aplikowanego na zęby preparatu.
|