Jak dbać o zęby
Próchnica jest chorobą twardych tkanek zęba.
Najskuteczniejszym sposobem jej zwalczania, jest jej zapobieganie czyli profilaktyka.
Obecnie zapobiega sie próchnicy poprzez:
- Utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej
- Przestrzeganie odpowiedniej diety
- Wykorzystywanie przeciwpróchnicowego działania związków fluoru (pasty, płukanki, lakiery)
- Zabezpieczania powierzchni zębów warstwami izolacyjnymi (lakowanie)
Higienia
Zabiegi higieniczne w jamie ustnej obejmują szczotkowanie zębów i zabiegi dodatkowe.Szczotkowanie
Szczotkowanie powinno odbywac się po każdym posiłku, odpowiednią dla kazdego pacjęta metodą, za pomocą właściwej szczoteczki i pasty.W trakcie wizyty w naszym gabinecie dobierzemy indywidualnie dla Państwa właściwą szczoteczkę oraz pastę.
Zabiegi dodatkowe
- oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych i powierzchni stycznych zębów za pomocą nici, taśm, wykałaczek i specjalnych szczoteczek międzyzębowych;- czyszczenie aparatów ortodontycznych i stałych uzupełnień protetycznych;
- irygacje wodne oczyszczjące zęby i masujące dziąsła;
- stosowanie płukanek zawierających środki hamujące powstawanie płytki nazębnej;
- stosowanie gumy do żucia bez cukru jako pomocniczego środka higienicznego;
Dieta
Tworzenie wykazów pokarmów uważanych za mniej lub bardziej próchnicotwórcze dziś uważa się za bezcelowe.Większe znaczenie ma częstość przyjmowania między głównymi posiłkami, przekąsek zawierających cukier oraz długość pozostawania ich w jamie ustnej, niż i ilośc i jakość. Mniejsze niebezpieczeństwo stanowi większa ilość słodyczy zjedzona jednorazowo, niz ta sama ilość przyjmowania często w ciągu dnia. Mówiąc o diecie w zapobieganiu próchnicy pamiętajmy, aby w jadłospisie przeważały pokarmy twarde, ziarniniste, nawet włókniste, w tym świeże owoce i jarzyny, a między posiłkami nalezy zalecać np.: jabłka, orzechy, marchew oraz kanapki z serem, twarogiem, wędliną. Zwalczać należy bardzo szkodliwe przyzwyczajenia: spożywania słodyczy i słodkich napojów między posiłkami.
Bardzo skutecznym sposobem ograniczjącym szkodliwy wpływ słodyczy jest upowszechnienie skandynawskiego modelu „słodkich sobót” dla dzieci i młodzieży, zamiast codziennego i to często kilkakrotego ich spożywania w ciągu dnia.